Wybór zlewu gastronomicznego a ilość komór
Zlewy gastronomiczne odgrywają istotną rolę w profesjonalnej kuchni, ponieważ umożliwiają zachowanie odpowiednich warunków pracy. Właściwa higiena powierzchni, naczyń i urządzeń ze stali nierdzewnej, które znajdują się w restauracji, jest narzucona przez przepisy oraz zbiory zasad (takie, jak GHP). Jakie znaczenie przypisuje się jednak ilości komór w podobnym zlewie?
Kwestia higieny jest postrzegana znacznie bardziej surowo w gastronomii, nie tylko ze względu na prawo, ale również odpowiedzialność, jaką ponosi się za przyrządzanie jedzenia dla różnych i dużych grup klientów. Bezpieczeństwo żywności to sprawa nadrzędna w każdej restauracji, ponieważ kontaminacja może prowadzić do chorób układu pokarmowego. Należy więc dbać o czystość wszystkich powierzchni i elementów wyposażenia, jakie znajdują się w lokalu, żeby stosowne czynności przebiegały w należytym porządku oraz bez większych wypadków.
Jak wybrać odpowiedni zlew gastronomiczny?
Profesjonalne i kompletne oprzyrządowanie ma duży wpływ na sprawność pracy całego lokalu. Nie inaczej jest ze zlewem, który powinien mieć optymalną ilość komór – to parametr zależny przede wszystkim od wielkości restauracji oraz nasilenia ruchu. Większe urządzenia (najlepiej ze stali nierdzewnej) są również uznawane za wygodniejsze przy myciu naczyń. Jak tłumaczą specjaliści z firmy Komat, modele „jednokomorowe” sprawdzą się w przypadku małych kuchni, np. w food truckach. Należy przy tym pamiętać, aby „czasowo” rozdzielić mycie produktów.
Poszczególne surowce (np. warzywa oraz mięso) należy oczyszczać osobno, konieczne jest też oddzielne mycie naczyń czy rąk. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na nabycie większych zlewów, tzn. przynajmniej dwukomorowych, dzięki którym nie trzeba odkażać „instalację” po jednokrotnym użyciu, by móc opłukać inną kategorię produktu. Proponowane urządzenia ze stali nierdzewnej są o wiele bardziej wygodne, zwłaszcza z dodatkowym wyposażeniem, m.in. „ociekaczem” czy półką. Niektórzy stawiają również na zakup modeli trzykomorowych.
Zakup zlewu gastronomicznego – ważne kwestie
Podobna instalacja powinna sama być łatwa w czyszczeniu i odporna na trwalsze zabrudzenia, aby zachować higienę wszelkich powierzchni, surowców czy naczyń. Warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wyprodukowany zlew – najbardziej polecane są urządzenia ze stali nierdzewnej, ponieważ metal nie reaguje z substancjami, jakich używa się w kuchni. „Budulec” nie reaguje także z wyrobami spożywczymi – jest zatem w pełni bezpieczny dla żywności, którą przyrządza się w lokalu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana