Jakie negatywne czynniki może mieć nieprawidłowa pozycja siedząca?

Spis treści
- Bóle kręgosłupa i ogólne problemy z plecami
- Nadwaga i związane z nią konsekwencje zdrowotne
- Jak powinna wyglądać prawidłowa pozycja pracy przy biurku?
Obecnie bardzo wiele zawodów wymaga spędzania kilku, a nawet kilkunastu godzin dziennie w pozycji siedzącej. Siedzenie jest pozycją statyczną, która w dłuższej perspektywie może prowadzić do negatywnych konsekwencji związanych ze stanem zdrowia osoby wykonującej pracę w ten sposób. Ryzyko jest jeszcze większe, gdy podczas siedzenia przyjmowana pozycja jest niewłaściwa. Do czego konkretnie może doprowadzić siedzenie w nieprawidłowej pozycji? Zapraszamy do lektury.
Bóle kręgosłupa i ogólne problemy z plecami
W związku z tym, że siedzenie nie jest dla człowieka pozycją naturalną, długotrwałe przebywanie w tej pozycji wywołuje wiele negatywnych skutków i dolegliwości, które mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jednym z najczęściej pojawiających się problemów związanych z przyjmowaniem nieprawidłowej pozycji siedzącej są bóle kręgosłupa i ogólne kłopoty z plecami. Podczas siedzenia kręgosłup poddawany jest obciążeniom kilkukrotnie większym niż w czasie leżenia czy stania. Negowanie bólów kręgosłupa i dyskomfortu związanego z plecami może w konsekwencji doprowadzić do powstania poważnych chorób – skrzywienia bocznego kręgosłupa czy nieprawidłowego kształtowania się lordozy i kifozy. To z kolei może prowadzić do problemów z oddychaniem oraz przewlekłych bólów głowy.
Nadwaga i związane z nią konsekwencje zdrowotne
Siedzący tryb życia połączony z przyjmowaniem nieprawidłowej pozycji może przyczyniać się do nadwagi. Nie jest żadną tajemnicą, że długotrwała praca w pozycji siedzącej bardzo często wiąże się z niezdrową dietą i brakiem aktywności fizycznej. Wielogodzinne siedzenie odbija się negatywnie na pracy układu trawiennego, co w dłuższej perspektywie prowadzi do problemów z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała. Spożywane posiłki sprzyjają przybieraniu na wadze, ponieważ pozbawiony wysiłku organizm nie radzi sobie z bieżącym spalaniem dostarczanych mu kalorii. W czasie siedzenia spada też aktywność serca, zaburzony zostaje przepływ krwi. Może to doprowadzić do dużo poważniejszych schorzeń, takich jak cukrzyca, choroby układu krążenia, a nawet miażdżyca.
Jak powinna wyglądać prawidłowa pozycja pracy przy biurku?
Z uwagi na naprawdę poważne konsekwencje zdrowotne, do których może doprowadzić długotrwałe siedzenie w nieprawidłowej pozycji, należy robić wszystko, aby siedzieć właściwie. Duży wpływ na jakość siedzenia z pewnością ma dobór odpowiednich mebli biurowych, które dostać można m.in. w firmie Miladesign, zajmującej się produkcją nowoczesnych stelaży meblowych. W sytuacji, gdy obowiązki zmuszają nas do długotrwałej pracy na siedząco, kupno wysokiej jakości biurka i fotela ma niebagatelne znaczenie.
Wyposażenie biura w najlepsze meble biurowe na nic się jednak zda, jeżeli pozycja przy biurku nadal będzie nieprawidłowa. W czasie siedzenia trzeba unikać nadmiernych obciążeń kręgosłupa. Należy więc zadbać o to, by szyja i plecy były wyprostowane, głowa lekko pochylona do przodu, ramiona opadały wzdłuż tułowia, a łokcie pozostawały zgięte pod kątem prostym. Istotne jest też ustawienie stóp, które zawsze powinny być oparte o podłoże. W związku z faktem, że bardzo ważne jest również dopasowanie wysokości krzesła oraz blatu biurka do wzrostu użytkownika, polecanym rozwiązaniem jest zakup fotela z regulacją oparcia i podłokietników, a także biurka z regulowaną wysokością blatu. Regulowane stelaże do biurek pozwalają na ustawienie optymalnej wysokości blatu, co sprawdza się wyśmienicie w biurach, w których z mebla korzysta więcej niż jedna osoba.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana