Jak zorganizować trójkąt roboczy w kuchni i dlaczego warto?
Najważniejszą kwestią, która powinniśmy się kierować podczas planowania kuchni jest jej funkcjonalność. Idealnie dobrane meble na zamówienie i praktyczne szafki to jednak nie wszystko. Ważniejsze jest bowiem to, jak poszczególne elementy wyposażenia będą rozmieszczone względem siebie. W artykule piszemy o zasadzie trójkąta roboczego i zaletach takiego rozwiązania.
Czym jest trójkąt roboczy?
Zorganizowanie trójkąta roboczego w kuchni polega na takim ustawieniu względem siebie najważniejszych elementów wyposażenia, aby wykonywanie czynności było jak najbardziej komfortowe. Nazwa tej zasady, a konkretnie określenie “trójkąt”, wzięło się od umieszczenia we właściwej konfiguracji trzech najczęściej wykorzystywanych urządzeń:
Przeczytaj również: Jak długo czeka się na meble kuchenne na wymiar?
- lodówki,
- płyty grzewczej (gazowej),
- zlewozmywaka.
Jeśli spojrzymy na kuchnię z praktycznego punktu widzenia, okaże się, że to właśnie pomiędzy trzema wyżej wymienionymi sprzętami zwykle się poruszamy. Aby kuchnia była jak najbardziej funkcjonalna, zaleca się, aby kuchenka, lodówka i zlew znajdowały się w określonych odległościach od siebie i wspólnie tworzyły trójkąt.
Przeczytaj również: Częste błędy popełniane przy urządzaniu kuchni
Planowanie ergonomicznej kuchni
Na etapie planowania rozmieszczenia mebli kuchennych i sprzętu AGD największym ograniczeniem zazwyczaj jest kształt pomieszczenia. Najpopularniejsze typy zabudowy dopasowywane do wymiarów to:
Przeczytaj również: Dlaczego warto wybierać meble kuchenne na wymiar?
- kuchnia jednorzędowa,
- kuchnia dwurzędowa,
- kuchnia z wyspa,
- kuchnia tworząca literę “U”
- kuchnia tworząca literę “L”.
Na szczęście, trójkąt roboczy możemy zorganizować praktycznie w każdym typie zabudowy.
Jak podpowiadają architekci, praktycznym rozwiązaniem jest ustawienie lodówki i zlewu na tej samej ścianie. Dobrze jest przewidzieć minimum dwa stanowiska robocze. Wygodę podczas pracy w kuchni zapewnią również odpowiednio zaprojektowane meble, najlepiej na zamówienie. Jedną z firm, która świadczy tego typu usługi jest producent mebli ZOV.
Zalety trójkąta roboczego
Wspomnianą już korzyścią wynikającą z organizacji trójkąta roboczego w kuchni jest komfort domowników. A dlaczego jeszcze warto kierować się tą zasadą? Właściwe ustawienie wyposażenia w kuchni sprawi, że wykonywanie czynności stanie się intuicyjne. Nie będziemy tracić czasu i energii, przechodząc z jednego końca pomieszczenia na drugi. Mając wszystkie najważniejsze sprzęty niemal “pod ręką”, posiłki będą przygotowywane znacznie szybciej. Poza tym, im krótsza odległość między zlewem, lodówką i kuchenką, tym mniejszy bałagan i łatwiejsze utrzymywanie kuchni w czystości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana