Jak prawidłowo rozmieścić regały w magazynie?
Organizacja przestrzeni w magazynie wpływa na płynność procesów logistycznych. Powinno się dążyć do maksymalnego wykorzystania dostępnego miejsca, ponieważ daje to możliwość zgromadzenie w jednym obiekcie większej ilości ładunków. Kluczowe jest zatem odpowiednie zaprojektowanie regałów metalowych, które powinny być ściśle dopasowane do rodzaju składowanego towaru oraz szybkości jego przepływu.
Regały magazynowe statyczne i dynamiczne
Najczęściej wykorzystywanym typem regałów w magazynach są regały statyczne, które nie zmieniają swojego położenia. Do tej kategorii zaliczamy:
Regały paletowe – są to regały bezpółkowe, wykorzystywane do wysokiego składowania ładunków w paletach umieszczonych na poprzeczkach nośnych;
Regały półkowe – wyposażone są w półki metalowe lub drewniane i służą do przechowywania towarów o zróżnicowanych kształtach bądź niewielkich gabarytach;
Regały wspornikowe – sprawdzają się przy magazynowaniu dłużyc;
Regały przepływowe – wyposażone w bieżnie nośne najczęściej w postaci rolek, po których przemieszcza się towar.
Tam, gdzie przepływ towaru jest bardzo duży, stosuje się regały dynamiczne. Pozwalają na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni – regały umieszcza się w szynach, po których można je przesuwać, co daje łatwiejszy dostęp do przechowywanych ładunków.
Rozmieszczenie regałów magazynowych
Regały muszą być dopasowane do ciężarów, jakie będą przenosić. Należy zatem obliczyć nośność regałów z uwzględnieniem ich masy własnej oraz ciężaru ładunków. W obliczeniach bierze się pod uwagę także obciążenia dynamiczne, jakie pojawiają się przy układaniu towaru na półkach. W kwestii doboru najlepszych rozwiązań warto zaufać fachowcom. ORSON to warszawska firma zajmująca się pomocą przy aranżacji przestrzeni magazynowych oraz profesjonalnym montażem i demontażem regałów.
Poszczególne regały muszą być ustawione względem siebie w odpowiednich odległościach w taki sposób, aby zapewnić łatwy dostęp do składowanego towaru oraz umożliwić przejazd urządzeń transportu bliskiego. Kluczowe jest także zachowanie zasad bezpieczeństwa, dlatego montaż regałów magazynowych należy zlecić fachowców z odpowiednimi uprawnieniami. Przy planowaniu przestrzeni magazynowej należy pamiętać o kluczowych strefach logistycznych, czyli strefie załadunku i rozładunku towarów, przyjmowania dostaw, przechowywania towarów i kompletacji zamówień. Regały umieszcza się głównie w strefie magazynowania towarów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana