Do czego służą stoły warsztatowe?
Stoły warsztatowe, nazywane również stołami montażowymi, to często spotykane wyposażenie hal produkcyjnych, a także rozmaitych warsztatów naprawczych. W pewnych miejscach są one wręcz niezastąpione. Chociaż mogą różnić się od siebie pod względem konstrukcyjnym i użytkowym, to pewne ich cechy zawsze pozostają takie same. Sprawdźmy zatem, czym charakteryzują się stoły warsztatowe i do jakich zadań są najczęściej wykorzystywane?
Czym powinien cechować się stół warsztatowy?
Stół warsztatowy z racji swojego przeznaczenia powinien spełniać kilka kryteriów. Po pierwsze jego konstrukcja musi być wyjątkowo stabilna. Można to osiągnąć poprzez odpowiednie łączenie elementów stołu np. spawanie. Po drugie powinien być wykonany z materiałów odpornych na uszkodzenia, szczególnie mechaniczne, o które nietrudno w halach produkcyjnych. Po trzecie jego nośność należy dostosować do przewidywanych obciążeń.
Równie ważną cechą stołów warsztatowych, oferowanych np. przez firmę Mesitekos Visitech IMR z Bielska-Białej, jest ich funkcjonalność. Odnosi się ona nie tylko do ergonomicznego projektu konstrukcji i blatu roboczego, ale też do przemyślanych rozwiązań z zakresu przechowywania narzędzi, czy komfortu i bezpieczeństwa pracy przy stole. Dobrym tego przykładem są modułowe stoły warsztatowe, wyposażone m.in. w uchwyty narzędziowe, szafki wiszące i stojące oraz moduły oświetleniowe.
Gdzie najczęściej stosuje się stoły warsztatowe?
W stoły warsztatowe wyposaża się najczęściej hale produkcyjne, a także warsztaty naprawcze. Stosowanie stołów pozwala odpowiednio zorganizować funkcjonowanie przestrzeni roboczej i zagwarantować bezpieczne i komfortowe warunki pracy. To z kolei przekłada się na wydajność produkcji oraz jakość produktów i wykonywanych napraw. Poza tym stosując stoły o konstrukcji modułowej, można w łatwy sposób dopasować je do indywidualnych potrzeb pracownika.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana