Częste błędy popełniane przy urządzaniu kuchni
Funkcjonalna kuchnia powinna gwarantować wygodę podczas przygotowywania posiłków. Gotowanie w źle zaprojektowanej, ciasnej przestrzeni może być naprawdę uciążliwe dla wszystkich domowników. Aby uniknąć błędów podczas planowania wyposażenia, warto poznać kilka najczęstszych błędów popełnianych przy urządzaniu miejsca do przygotowywania posiłków. Czego unikać projektując kuchnie?
Niedopasowanie mebli do potrzeb użytkowników
Meble kuchenne powinny zostać tak zaprojektowane, aby zapewniały maksymalny komfort wszystkim domownikom. Standardowa wysokość blatu kuchennego to 85 cm, co dla większości osób okazuje się w pełni zadowalające. Należy jednak pamiętać, że podczas urządzania pomieszczenia meblami na zamówienie, można dopasować ich wymiary do indywidualnych predyspozycji klientów. Oznacza to, że w przypadku osób cechujących się dość dużym wzrostem, lepiej sprawdzą się wyższe blaty. Podobnie sprawa wygląda z szafkami wiszącymi. Projekt kuchni powinien uwzględniać umieszczenie ich na takiej wysokości, aby znajdowały się w zasięgu rąk użytkowników. Planując kuchnię, nie można też zapomnieć o estetyce. Najlepsze, w pełni funkcjonalne i stylowe rozwiązania pomogą znaleźć projektanci z firmy Agma.
Przeczytaj również: Jak zorganizować trójkąt roboczy w kuchni i dlaczego warto?
Projektując wyposażenie, warto też uwzględnić potrzeby domowników pod względem ilości miejsca do przechowywania. Odpowiednia ilość szuflad i szafek pozwoli na zorganizowanie sprzętów i akcesoriów kuchennych. Trzeba pamiętać, że inaczej zostanie zagospodarowana przestrzeń dla jednej osoby, a inaczej dla wielodzietnej rodziny. W przypadku singla lub osób, które niezbyt często gotują, może okazać się, że dostępna przestrzeń w szafkach nie zostanie w pełni wykorzystana.
Zła ergonomia w przestrzeni kuchennej
Odpowiedni rozkład poszczególnych elementów kuchni gwarantuje jej funkcjonalność i komfort podczas gotowania. Planowanie ciągu kuchennego powinno rozpocząć się od wydzielenia stref na:
przechowywanie — wszystkie szafki i lodówka powinny znaleźć się jak najbliżej wejścia, aby można było łatwo rozpakować zakupy, z kolei
mycie i przygotowywanie — jest to najczęściej wykorzystywana przestrzeń, dlatego też musi zostać odpowiednio przemyślana i zaplanowana, do wygodnej pracy potrzeba blatu o długości od 120 do 210 cm,
gotowanie i pieczenie — to strefa przeznaczona do obróbki żywności, płyta gazowa nie może znajdować się pod oknem, ani w zbyt bliskim sąsiedztwie zlewu.
Aby w pełni wykorzystać potencjał kuchni, należy ją odpowiednio zaplanować z uwzględnieniem trójkąta roboczego pomiędzy zlewem, kuchnią z lodówką.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana